Навіщо потрібні QR-коди та штрих-коди?
Штрих-коди, зазначені на збірниках наукових праць, наукових журналах, монографіях або підручниках виготовляються за допомогою даних ISBN / ISSN видання.
Штрих-код ISBN / ISSN так само як і товарний штрих-код призначений, як правило, для комерційних цілей і головним завданням є здійснення облікових операцій під час постачання та реалізації видань. Для забезпечення ефективного просування видання від видавця до споживача необхідне маркування штриховими кодами.
Таким чином, підручник або інше видання, яке видавець планує розповсюджувати (платно або безоплатно, але через торгові мережі, дистриб'юторів або торгівельні точки, що використовують в своїй діяльності штрихові коди) має подбати про розміщення штрих-коду на такому виданні.
Чи обов'язковий штрих-код, якщо видавець не планує розповсюджувати видання? В такому випадку, наявність коду не є обов'язковою вимогою. Але варто зазначити, що наявність штрих-коду підвищує престиж видання.
Штрих-код являє собою прямокутник, заповнений паралельними штрихами і прорізами, організованими певним чином у відповідності зі специфічними вимогами. З його допомогою видима оком інформація перетворюється в інформацію, що зчитується машинним способом.
За угодою між агентствами ISBN та ISSN з Міжнародною асоціацією з нумерації (EAN) ISBN / ISSN можна включити в штрих-код EAN-13.
З чого складається штрих-код на основі ISBN?
■ перші 3 цифри EAN - це безпосередньо префікс GS1(EAN•UCC) для книг;
■ цифри EAN з 4 по 12 - це перші 9 цифр ISBN без дефісів;
■ остання 13 цифра EAN - контрольна; при цьому контрольна цифра ISBN ігнорується і розраховується нова, що відноситься до складеного EAN (при цьому, іноді контрольна цифра EAN може збігатися з контрольною цифрою ISBN).
■ якщо у видання кілька томів, або воно є серійним продовжуваним та має нумерацію, до штрих-коду додаються додаткові цифри (від 2 до 5), що ідентифікуються такі видання.
Наприклад:
ISBN 978-617-7171-80-4 конвертуєтья в EAN 9786177171804
З чого складається штрих-код на основі ISSN?
■ перші 3 цифри EAN - це безпосередньо префікс GS1(EAN•UCC) для серійних видань;
■ цифри EAN з 4 по 10 - це перші 7 цифр ISSN без дефісів;
■ 11 та 12 цифри EAN - є змінними, і видавець може використовувати їх, щоб вказати будь-яку додаткову інформацію (наприклад, номер тиражу);
■ остання 13 цифра EAN - контрольна.
■ додаткові цифри (від 2 до 5), що вказуються на номер та том видання.
Наприклад:
ISSN 2617-7064 конвертуєтья в EAN 9772617706002
В свою чергу, QR-код - це матричний код, основна перевага якого полягає в легкому розпізнаванні сканувальним обладнанням. При чому не тільки професійним, але й фотокамерою мобільного телефона, наприклад.
В QR-код можна зашифрувати текстову інформацію (наприклад, опис послуги), відправку E-mail або SMS на номер, MeCard, vCard, географічні координати, малюнки тощо. Проте, найчастіше в QR-кодах зашифровують URL, тобто посилання на конкретні веб-сторінки.
Наявність QR-коду на збірниках наукових праць, наукових журналах або підручниках не є обов'язковою. Проте, якщо цей матеріал знаходиться у відкритому доступі в мережі Інтернет, QR-код може допомогти його знайти або завантажити цифрову версію на пристрій. Таким чином, значно полегшити процес пошуку та збереження опублікованих праць автора можна просто за рахунок розміщення QR-коду.
______________________________
© «Open Science in Ukraine», 2019
© ГО «Європейська наукова платформа», 2019
#ялюблюнауку #я♥науку #ukrlogos