International scientific e-journal

ΛΌГOΣ. ONLINE

16 (December, 2020)

e-ISSN: 2663-4139
КВ №20521-13361Р

ENGINEERING AND IT

UDC 343.977

EOI 10.11232/2663-4139.16.54

НЕОБХІДНІСТЬ РОЗРОБКИ МЕТОДИКИ ДОСЛІДЖЕНЬ НОВИХ ТИПІВ АВТОМОБІЛЬНИХ ЛАМП

СМИК Олександр Миколайович

старший судовий експерт сектору автотехнічних досліджень

Харківський Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України

 

УКРАЇНА


Анотація. Розглянуто проблеми, які виникають в процесі проведення автотехнічної експертизи, під час досліджень різних типів автомобільних ламп головного світла. Проведено аналіз конструкцій різних типів автомобільних ламп.

Ключові слова: лампи розжарювання; галогенна лампа; ксенонова лампа; світлодіодна лампа; автомобільна фара.

На сьогоднішній день існує три основних види ламп які використовуються на автомобілях: галогенові, ксенонові і світлодіодні.

Галогенні лампи - це модифікація стандартних ламп розжарювання. Вказані лампи мають вольфрамову спіраль, яка нагрівається до температури  (3000 °С), а від перегорання їх оберігає газ, який заповнює цоколь під великим тиском. Перевагами таких ламп є великий модельний ряд, відмінні показники роботи при поганій погоді і на мокрому асфальті, середній рівень енергоспоживання. А основний їх недолік - короткий термін служби, який можна порівняти зі звичайною лампочкою розжарювання (700 годин), чутливість до вібрації і гірші показники світлового потоку, ніж у інших видів ламп. До того ж лампи розжарювання сильно гріються, поступово приводячи в непридатність полікарбонатний відбивач і розсіювач фари [2].

Ксенонові лампи (HID або газорозрядні) - наступне покоління автомобільних ламп. У них вже не використовується спіраль розжарення, а джерелом світла є плазма - іонізований газ, що дає яскраве свічення. З переваг ксенонових ламп можна виділити великий термін служби (3000-4000 годин), низький відсоток відмов (лампа не боїться тряски і перегріву), дуже яскраве світло. Недоліком ксенону є високе споживання електроенергії, що вимагає установки додаткових перетворювачів напруги (з 12 В на 10-20 кВ) [3].

Рис. 1. Загальний вигляд галогенної лампи

Рис. 2. Загальний вигляд ксенонової лампи

 

Світлодіодні або LED лампи - найсучасніший, новітній варіант. В останні роки почали застосовуватися в якості головного світла фар. Складаються з радіатора охолодження, електронного блоку (драйвера) та світло діодів. Переваги LED ламп дозволяють їм успішно конкурувати з ксеноновими: низьке енергоспоживання (1,4 А проти 5 А у галогенових ламп і 3-4 А у ксенону), тривалий термін служби, великий вибір температури світіння, відсутність УФ-променів в спектрі (не псують фару), до того ж вказані лампи не бояться вібрації. Недоліками світлодіодних ламп є: менша дальність розсіювання і дальність пучка світла (в порівнянні з ксеноновими лампами), а значить, менше ефективність при швидкісній їзді по заміських (неосвітленим) трасах. Світлодіодні фари дальнього світла можуть серйозно засліплювати водіїв зустрічного транспорту (лампи останнього покоління вже позбавлені цього недоліку) [4].

Рис. 3. Загальний вигляд світлодіодної лампи (LED лампи)

 

Під час дорожньо-транспортних пригод (при зіткненні транспортних засобів, наїзді транспортного засобу на пішохода або інші перешкоди) в першу чергу відбувається руйнування зовнішніх світлових приладів автомобіля. Значна частина дорожньо-транспортних пригод відбувається в темний час доби і при недостатній видимості. Така особливість дорожньо-транспортних пригод є підставою для призначення автотехнічної експертизи, на вирішення якої нерідко порушуються питання про працездатність зовнішніх світлових приладах транспортного засобу в заданий момент часу.

На даний час існує методика: 10.3.02 «Дослідження автомобільних ламп». Дана методика вирішує наступні питання:

1. Горіла чині автомобільна лампа в момент руйнування колби?

2. Яке світло горіло ближнє чи дальнє в момент руйнування колби?

3. Стара чи нова електролампа надана на дослідження [1]?

Дана методика була розроблена для дослідження лише ламп розжарювання. Суть даної методики полягає в дослідженні характерних ознак, залишених на спіралі накалювання та колбі лампи розжарення.

В зв’язку з конструкційними особливостями ксенонових та LED ламп, а саме з відсутності спіралі накалювання, дана методика не може бути застосована для їх дослідження. Тому необхідно розробити методику дослідження конструктивних особливостей ксенонових та LED ламп, за якими можна було, в категоричній формі, встановити чи горіла ксенонова або LED лампа в момент руйнування.

З появою нових сучасних автомобільних ламп є необхідність в удосконаленні існуючих методик і розробці нових правил, прийомів і методів експертного дослідження по кожному конкретному типу автомобільних ламп.

Розробка методики дослідження конструктивних особливостей ксенонових та LED ламп, за якими можна було б, в категоричній формі, встановити чи горіла ксенонова або LED лампа в момент руйнування, має суттєве значення для повного об’єктивного і всебічного аналізу проведення автотехнічної експертизи дослідження дорожньо-транспортної пригоди. Оскільки головним завданням даної категорії експертних досліджень є отримання достовірної інформації щодо причин та часу відмови автомобільних ламп.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

 

  • Кузнецов А.С., Иванов В.І. (ред.) (1981). Криминалистическое исследования автомобильных ламп. Москва. ВНИИСЭ.

  • Галогенні лампи. Вилучено з 2. https://ru.wikipedia.org/w/index.php?search=галогенные+лампы&title=Служебная%3AПоиск&go=Перейти&ns0=1.

  • Ксенонові лампи. Вилучено з 3. https://ru.wikipedia.org/w/index.php?search=Ксенонови+лампы&title=Служебная%3AПоиск&go=Перейти&ns0=1.

  • LED лампи. Вилучено з 4. https://ru.wikipedia.org/w/index.php?search=ЛЕД+лампи&title=Служебная%3AПоиск&go=Перейти&ns0=1.


THE NEED TO DEVELOP RESEARCH METHODS FOR NEW TYPES OF CAR LAMPS

SMYK А.,
Senior Forensic Expert of the Automotive Research Sector
Kharkiv Research Forensic Center of the Ministry of Internal Affairs of Ukraine
UKRAINE

Abstract.
The problems which arise in the course of carrying out autotechnical examination are considered in the study of different types of lamps of car headlights. The analysis of constructiom of various types of automobile lamps is carried out.


Keywords: incandescent lamps; halogen lamp; xenon lamp; LED lamp; car headlight.

© Смик О.М., 2020

© Smyk А., 2020

 

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

PUBLISHED : 16.12.2020